czwartek, 8 sierpnia 2013

Skandynawskie rarytasy

Upał, upał, upał... Niedługo będą nam potrzebne filtrfraki ;-). To lecimy trochę się ochłodzić na północ Europy. Skandynawia może niekoniecznie jest latem chłodna , ale wszystkim się tak wydaje, a siłą sugestii wiele można zdziałać, więc na pewno będzie nam chłodniej :-).
Zapraszam do zwiedzania Digitalt Museum. O tym czym DM jest możecie poczytać sobie tu, ja skupię się na tym co interesuje nas najbardziej: tkactwie, tkaninach, krosnach i całej tej cudownej reszcie.
Żeby zagłębić się w ten niesamowity świat musimy operować szwedzkimi (w norweskim DM norweskimi) terminami z zakresu tkactwa. Ponieważ Słownik Tkacza Samouka nie nadaje się jeszcze do upublicznienia, musicie wesprzeć się na dostępnych internetowych translatorach. Tradycjonaliści mogą oczywiście korzystać z książkowych wydań słowników, jednak przewaga tych internetowych polega na tym, że nie musimy kombinować ze znakami diakrytycznymi lub niektórymi literami alfabetu norweskiego.
Wyszukiwarka po wpisaniu dwóch pierwszych liter próbuje zgadnąć o jaki wyraz nam chodzi. Jest to bardzo wygodna funkcja, która pozwala dotrzeć do głębszych pokładów skarbów ukrytych w DM.

Zobaczcie na przykład część wyników wyszukiwania hasła vävning (zawężone dzięki filtrom umieszczonym po lewej stronie do "przedmiotów" - föremål):
wirtualna wystawa tkacka / Digitalt Museum

Wybrałam sobie trzecią pozycję. Widzę, że jest 7 zdjęć tego przedmiotu (1 av 7). Strzałkami w prawo lub lewo "przerzucam" zdjęcia.
wirtualna wystawa tkacka / Digitalt Museum

Mogę też kliknąć na zdjęcie, aby je trochę powiększyć. W tym widoku również mogę obejrzeć wszystkie zdjęcia przedmiotu. Na pasku u góry widoczne są inne wyniki mojego wyszukiwania.
wirtualna wystawa tkacka / Digitalt Museum

Układ poniżej jest już moim dziełem ;-).
wirtualna wystawa tkacka / Digitalt Museum

Wycieczki do DM sycą me głodne oczy, karmią tkacką duszę i nieustannie inspirują. Polecam!

6 komentarzy:

 1. Thanks for that interesting link, didn´t know about it.
  Happy weaving!
  maliz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This is really interesting. And not only for handweavers of course :-)

   Usuń
 2. Ja tu kursuję między wanną z zimną wodą a klawiaturą, a Ty mnie chcesz wysłać do Szwecji? Może daj ten rzekomo nie nadający się (a kto Ci wierzy, że się nie nadaje, po tym wszystkim, co się według Ciebie nie nadawało?) Słownik Tkacza Samouka w przygotowaniu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w Warszawie już chłodniej. Ja najnormalniej w świecie zmarzłam dziś (wczoraj?) nad ranem - dziwne uczucie...
   PS Słownik się nie nadaje, wierz mi ;-)

   Usuń
 3. Danke für diese Inspiration. Deine Tasche im nächsten Post finde ich klasse

  OdpowiedzUsuń