sobota, 15 grudnia 2012

Komputer w służbie tkacza, Cz. 2

Dziś kilka przydatnych narzędzi on-line. Może są Wam już znane, ale jeśli nie, a na dodatek okaże się, że są przydatne, będę szczęśliwa :-)

1. Inkle Loom Plain-Weave Pattern Generator
Świetne narzędzie do projektowania krajek.


Inkle Loom Plain-Weave Pattern Generator przyda się nie tylko tkającym na bardku, inkle loom czy szwedzkim bandvävstol. Można go wykorzystać także przy tkaniu na back-strapie, a  rigid heddlu, w tym oczywiście na sławnej Harfie, a nawet na krośnie poziomym.
ILPWPG jest narzędziem do projektowania tkanin rypsowych, a ponieważ ryps jest pochodną splotu płóciennego, to wygenerowane wzory da się wykorzystać na wieeeelu warsztatach.
Ma całkiem sporą bazę kolorów i pozwala ustalać liczbę nitek osnowy. Ich maksymalna liczba to 99. Trochę szkoda, że nie można więcej, wówczas łatwiej byłoby wykorzystać narzędzie również do projektowania szerszych tkanin . Ale nawet z tak małą liczbą nici można próbować:


ILPWPG generalnie przeznaczony jest do tkania techniką warp-face (ryps osnowowy), ale wystarczy obrócić głowę o 90 stopni, żeby wzór zamienił się w weft-face (ryps wątkowy) ;-). A osobny wpis o rypsach będzie "inną razą".


2. Random Stripe Generator
Generator pasków. Nie do końca go rozgryzłam, bawię się nim, że tak powiem, intuicyjnie, ale im dłużej się bawię, tym więcej rozumiem.

Wygenerowane paseczki:
Jeśli coś mi w wygenerowanym układzie nie pasuje, odświeżam stronę i pojawia się inna propozycja:

Albo jeszcze inna:
I jeszcze:
I tak można długo...

I wszystko jasne, prawda? ;-)

To narzędzie pozwala nam uzyskać paletę kolorów z inspirujących obrazów znalezionych w sieci.


5. Colors Palette Generator
Jeszcze jeden generator palety kolorów. Umożliwia ładowanie zdjęć z sieci i z dysku.


6. Krata
Co prawda nie można zmieniać samej kraty (chyba że można, a ja nie wiem jak), ale  wypróbowywanie różnych kolorów to też niezła frajda.
Kiedyś znalazłam w sieci narzędzie do projektowania samej kraty, ale niestety nie pamiętam gdzie, a durna ja strony do zakładek nie dodałam.
7. Kuler
Trochę bardziej skomplikowany od poprzednich generator palety kolorów; w pełni jego możliwości wykorzystać mogą pewnie tylko graficy-profesjonaliści. Niemniej, nikt nam nie zabroni próbować i cieszyć oko.


Może znacie jakieś fajne narzędzia on-line, które mogą się przydać w tkactwie?

EDIT:

8. Color Scheme Designer
Jeszcze jedno fajne narzędzie znalezione pośród setek zakładek.


5 komentarzy:

 1. Jak dobrze, ze latasz po sieci, o mi brakuje czasu, żeby znaleźć takie przydatne rzeczy. Mnie się przyda na pewno, jeśli nie do tkania, to ten 4., 5. i ostatni na bank do farbowania (lubię tę "cmykową" technikę)!

  OdpowiedzUsuń
 2. O, cieszę się bardzo. Coś tak czułam, że i prządkom może się to przydać. Zapomniałam o jeszcze jednej stronie, zaraz ją dodam do posta.
  A z tą siecią to jest tak, że szukam sobie jednej rzeczy, a trafiam na inną fajną. Podążając jej tropem wpadam na dwie inne jeszcze fajniejsze. Idąc za nimi znajduję cztery... itd. U mnie złodziejem czasu nie jest telewizja, której nie oglądam, a Internet. A potem mam dziesiątki pootwieranych zakładek, do których nie mam czasu zajrzeć i awanturuję się, gdy ktoś mi coś zamknie, chociaż już nie pamiętam co tam w ogóle było...

  OdpowiedzUsuń
 3. To masz problem: tkanie czy latanie po sieci. Razem sie chyba nie da. Mi przy tkaniu telewizja przeszkadza, przy przędzeniu nie, ale nie po to relaksuję się przy kołowrotku, żeby jednocześnie oglądać wiadomości (zazwyczaj wyłącznie złe).

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, nie da się. Ale jakie ja cuda przy tym "lataniu" widuję. Ech... Lubię oglądać wszystko co "handwoven" :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale wtedy myślę sobie: "To chyba w następnym wcieleniu...".

   Usuń