poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Splot skośny kostkowy???

Wełnianych przygód część kolejna i na razie ostatnia. Obiecuję więcej nie straszyć wiosny.
W angielskiej terminologii splot, którego użyłam nazywa się "block twill" lub "turned twill". A po polsku? Skośny kostkowy? Nie mam pewności.
Jeden blok (kostka?) w twillu wymaga czterech nicielnic, więc mając ośmionicielnicowe krosna, mogłam zaprojektować jedynie 2-blokowy wzór.
Pstre mi te szaliki wyszły, ale ja lubię jak jest pstro :-).
Przędza to mieszanka wełny i alpaki (Drops Lima), dość gruba (180 m/100 g) i trochę gryząca.Tak wygląda jeden z moich rysunków tkackich. Brakuje mu uroku symetrii, do której turned twill jest stworzony, ale nic to. Postaram się, żeby w następnych blokach, bez względu na splot, było więcej harmonii.
Rysunki trochę się różnią (zrzuty pochodzą z dwóch różnych programów i nie udało mi się tak poodwracać obrazków, żeby były identyczne) - w kierunku przewleczenia i w wiązaniu podnóżków,  nie ma to jednak większego znaczenia dla ostatecznego efektu.

To na razie wystarczy tego zimowego tkania, co? ;-)

12 komentarzy:

 1. Jestem pełna podziwu dla Pani prac. Ciekawa jestem z jakiej to wełny.
  pozdrawiam Anna K-B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo mi miło :-).
   Niestety o składzie włóczki nie wiem nic więcej, poza tym, co napisałam; o ile pamiętam na etykiecie też nie było żadnej dodatkowej informacji. To ta włóczka https://wloczkowo.pl/pl/p/wloczka-Drops-LIMA-8465/733

   Usuń
 2. zimowego już wystarczy,pokaż teraz coś wiosennego ;-)

  fascynujące jest przenikanie się kolorów osnowy i wątku - a Ty pokazałaś świetne studium tematu :), dziękuję za ucztę dla oka! szkoda, że podgryza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uuuu, z moim tempem wiosennymi tkaninami podzielę się pewnie jesienią :-D.
   Wiesz jak się cieszę, że zwróciłaś uwagę na to co się dzieje z kolorami? Mnie to zafascynowało. Kolory i drawdown się nie pokrywają (dlatego wrzuciłam dwa rysunki) i daje to efekt, który bardzo mi się spodobał.

   Usuń
 3. Vilka fina vävar du gör. Halsdukarna är helt underbara.

  OdpowiedzUsuń
 4. Vilka fina vävar du gör. Halsdukarna är helt underbara.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten splot jest dość ciężki do wykonania. Ja próbowałam zrobić coś podobnego z włóczki z lnu https://alewloczka.pl/pl/c/Wloczki-z-lnu/17 no i na szczęście się udało.

  OdpowiedzUsuń