niedziela, 11 maja 2014

Narzuta na łóżko


Uznałam, że wolę inwestować pieniądze w przędze, a czas w tkanie, więc zamiast kupować nowe łóżko lub kombinować co zrobić ze zniszczoną tapicerką, po prostu utkałam narzutę :-D.
Na moją narzutę potrzebowałam 11 metrów osnowy szerokiej na 50 cm. Tkaninę pocięłam na 5 paneli i zszyłam (mimo dwukrotnego mierzenia materiału pomyliłam się i musiałam później jeden panel dosztukowywać, wrrr...). Zastosowałam splot skośno-krzyżowy, wypróbowany wcześniej przy chuście.
Ponieważ musiałam zostawić zapas na szwy, postanowiłam przy tej okazji przetestować brzegi tkane splotem panama (ang. basket). Dzięki temu dużo łatwiej zszywało się panele, gdyż granica między właściwą tkaniną a zapasem była wyraźnie widoczna. Drugim plusem było uniknięcie floating selvedges, co czyni tkanie jeszcze przyjemniejszym.
Czego żałuję, to, że nie nie zagęściłam osnowy na brzegach, co ułatwiłoby równe dobijanie wątku, ale rozpaczać nie zamierzam, bo łóżko i tak wygląda teraz o niebo lepiej :-).

ręcznie tkana narzuta na łóżko
ręcznie tkana narzuta na łóżko
Pojedynczy panel
ręcznie tkana narzuta na łóżko

splot panama / basket weave
Zapas na szwy tkany splotem panama

Asystentka mnie nie opuszcza...

10 komentarzy:

 1. tkanina obiciowa jak się patrzy!
  Lubię wszelkie paski, a Twoja marynistyczna kombinacja kolorystyczna jest świetna, w dodaktu splot skośno-krzyżowy widoczny w całej krasie, pewnie dlatego, że tkanina bardziej zbalansowana.
  Czy łózko jeszcze spełnia swoją podstawową funkcję, czy już jest głownie do podziwiania ;-)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawową funkcję to ono niedługo przestanie spełniać, ale nowych sprężyn to ja już sobie na krośnie nie zmajstruję :-D. A tkaniny w tym domu nikt nie podziwia, chyba, że podejdę, podetknę pod nos i zapytam: "Ładna, nie?" ;-).
   Tym bardziej dziękuję za miłe słowa :-).

   Usuń
 2. Lucyno! Bardzo harmonijne znów cienizny wytkałaś. Zenia Kowalska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zeniu, tym razem przędza ciutkę grubsza - mniej przewlekania :-D! Cieszę się, że uważasz efekt za harmonijny, bo o to właśnie najbardziej mi chodziło, o harmonię. Okazuje się, że wcale o nią nietrudno i niebawem postaram się o tym napisać :-)

   Usuń
 3. I totaly sympathise with your preferences! And the result is just gorgeous, such beautiful stripes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello :-)
   Thank you! It is very nice to know that you like it. There is the method to get such result - it's very simple and fun. I will post about it soon.

   Usuń