sobota, 16 marca 2013

Berthy Gray Hayes mini-overshoty

W końcu się za nie wzięłam i jestem szczęśliwa. Okazało się, że overshot ma moc uszczęśliwiania mnie :-). Moje pierwsze wrażenie - żadne zdjęcie nie oddaje uroku efektów tej techniki, pamiętajcie o tym.

Słów parę o pani Bercie. Niewiele wiadomo o jej życiu. Urodziła się w 1878 r. w Middleborough (Massachusetts); zmarła  w Providence (Rhode Island) w 1947 r. Przez swoich współpracowników (pracowała jako księgowa) została zapamiętana jako kobieta o starannie przystrzyżonych jasnych włosach, młodzieńczym wyglądzie i "beautifully tailored clothes" (może ktoś to ładnie przetłumaczyć?). Mówili o niej: "Tkactwo było jej życiem".
Na tej fotografii znajduje się Bertha Gray Hayes, niestety, niezidentyfikowano jej

Tkała przede wszystkim wczesnym porankiem, a swoje tkaniny zabierała do pracy, aby pokazywać je kolegom, których często zapraszała także do domu na herbatę i... żeby pokazywać im swoje tkaniny :-). Stosując technikę nazywaną "name drafting" projektowała  i tkała dla przyjaciół (taka zabawa alfabetem "rozpisanym" na nicielnice). Swoimi pomysłami dzieliła się z innymi tkaczkami, m.in. Mary Meigs Atwater, z którą prowadziła korespondencję.
List od Mary Meigs Atwater

Książka "Weaving Designs by Bertha Gray Hayes : Miniature Overshot Patterns" to prezentacja 92 wzorów w tym 72 mini-overshotów. Jej pierwsza część to fotografie oryginalnych kart Berthy. Każda karta ma wyrysowany wzór przewlekania osnowy i próbkę tkaniny; wzory są podpisane i nazwane.
 Wzór zatytułowany "The Yankee". W liście do jednej z korespondencyjnych koleżanek-tkaczek napisała o nim tak:
"This draft is my own name but I am calling it 'The Yankee' for I AM A YANKEE"

W drugiej części książki zaprezentowano ponownie próbki tkanin, ale uzupełniono je rysunkami dyspozycyjnymi. Nic tylko siąść i tkać :-).

Kiedy w końcu udało mi się "siąść i tkać", zdecydowałam się na wzór, który widać powyżej. Gdy zaczął się wyłaniać po prostu mnie zachwycił.
Dopiero rankiem, gdy spojrzałam na tkaninę świeżym okiem, dojrzałam smutną prawdę - cztery błędy w przewlekaniu. Dwa udało mi się naprawić, ale pozostałych dwóch nie jestem w stanie. Musiałabym odciąć utkany fragment i jeszcze raz przewlec część nici osnowy. Uznałam, że nie mam na to czasu. Osnowy jest niewiele, z założenia robótka ta miała być zapoznaniem się z tematem, wprawką, tkam więc dalej.


I muzyczka, która nijak ma się do overshota, ale za to przyprawia mnie o dreszcz. Niezmiennie od lat.13 komentarzy:

 1. Zupełnie niesamowita jest opowieść o Pani Bercie. Jak to pięknie można wpleść (wetkać brzmi dziwnie) hobby w życie i życie w hobby! Nadal nie wiem, co to są te overshoty, czym i od czego miałyby się różnić, ale to, co widzę na Twoich krosnach, niewątpliwie do mnie przemawia swoją urodą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, historia tej kobiety (w książce jest parę detali więcej), czasy w jakich żyła i siła jej pasji stanowią niezwykle pociągającą mieszankę. A overshot? Zaczynam podejrzewać, że to jedna z tych technik tkackich, które dają najbardziej spektakularne efekty.

   Usuń
  2. To ja może tylko Aldonie dorzucę, że overshoty to takie przerzucanie ( według oczywiście wzoru ) nitki wątku ponad parę nici osnowy. I na RH też się da :)

   Usuń
 2. Cudna i opowieść, i Twoja tkanina.
  Więcej, proszę więciej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłej prośbie nie odmówię - będzie więcej :-)

   Usuń
 3. Interesting book, I really like historical introductions in craft books. Where did you get it, I couldn´t find it at Amazon.
  I think you will be the only one, who sees the litte mistakes in your weave, it won´t strike other people as wrong, because it is such a complex pattern.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bought it in a Polish internet bookstore, which brings books from abroad. I also saw this book on ebay. I looked also on the German Amazon, check out this link http://www.amazon.de/Weaving-Designs-Bertha-Gray-Hayes/dp/0764332465/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1363454496&sr=8-1
   About the mistakes - unfortunately they are very visible. I have a lesson for the future to more accurately check the threading.

   Usuń
  2. Thank you, now I found it, don´t know, why I couldn´t get it yesterday.

   Usuń
 4. Droga L,
  overshot jest przecudny, po tym,co widzę, doskonale Cię rozumiem, może wciągnąć na amen. Skaz nie widać, pokazuj jeszcze,pls
  dziś stać mnie tylko na oglądanie obrazków, a jutro z przyjemnością przeczytam całego posta ze zrozumieniem i większą uwagą! i odkurzę płytę Cocteau Twins ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że overshot jest przecudny :-D. A skazy sprytnie ukryłam :-P.
   PS. Cocteau Twins odkurz koniecznie - będzie mi przyjemniej słuchać.

   Usuń
 5. No i jest :-) Rewelacja :-)

  OdpowiedzUsuń